V pondělí schválila rada Zastupitelstva hlavního města Prahy uvolnění cca 50 miliónů korun na rekonstrukci DOMU PÁŽAT na Hradčanech a jeho přeměnu na dočasné sídlo Muzea paměti XX. století. Jelikož se nám v červnu podařilo získat pravomocné stavební povolení na rekonstrukci, nic již nebrání magistrátu vypsat soutěž na zhotovitele stavby. Z nuly, a přes odpor některých pražských politiků, se podařilo založení instituce a včera i zásadní krok k dalšímu životu tohoto projektu. Za to patří dík především dvěma ženám – radní Haně Marvanové a paní Janderové, která však před časem nečekaně zemřela na covid.
Stěžejní část Muzea paměti XX. století bude věnováno době komunismu. I když mně jeden politik vládnoucí strany vzkazoval, že éra socialismu je dlouho za námi, každodenně nám exkomunisté v politice otravují život. Komunismus není minulostí, kéž by byli alespoň komunisté minulostí. Bývalý komunista na Hradě, druhý vede nejsilnější opoziční parlamentní frakci a rád by prezidentem, máme i jednoho exsoudruha ve vládě Petra Fialy, další exsoudruh by také rád Hrad, stejně jako aktuální soudruh Skála.
Ideje komunismu jsou stále hluboko zaryty v mozcích některých občanů, k tomu u generace 60+ velká nostalgie po mládí a tehdejším režimu. Děti možná vědí více o pravěku a antické kultuře, než co se dělo v padesátých letech. Přitom zdivočelé společnosti v demokratických zemích boří kulturně sociální pilíře svobody a demokracie. O to více je nutné mít taková muzea paměti. Jak známo, lidská paměť je krátká.