Diabetes mellitus,


Úplavice cukrová se stala reprezentantem a pojmem nejfrekventovanějších termínů našeho politického newspeaku. Jedna z nejzáludnějších chorob nazývaná v anglickém resp. v americkém jazyce "tichý zabiják" se plíživě šíří a bezbolestně a decimuje lidstvo po tisících.

Když jsem se stal čerstvě zjištěným diabetikem, bylo nás asi 4% populace, dnes postižených a stižených je už téměř 10%. T.j. jeden z 10. Představte si, kolik lidí osobně znáte a každý 1 z 10 je potenciálním diabetikem. Ač se péče výrazně posunula k sofistikovaným způsobům a je mnohem úspěšnější, konce a komplikace jsou stejné a nevyhnutelné.

Když na počátku 70.let věhlasný hokejista Bobby Clark odmítnul jako na inzulínu závislá hvězda reklamní kampaň farmaceutické firmy, nebyl to jenom zázrak morálky, ale zároveň i projev sounáležitosti s diabetickou komunitou.

Pokud však politik vystavuje svoji chorobu na odiv, je to poněkud trapné. Jeho mluvčí zřejmě netuší, o čem je řeč. Mohl lehce omluvit jeho indispozici nad korunovačními klenoty nízkou hladinou v krvi postiženého. A ne to slabomyslně vymlouvat na virózu. Vím, o čem mluvím, tento stav tzv, hypoglykémie totiž simuluje opilost se všemi jejími příznaky. Takto se mu podařilo udělat nejen ze sebe „hola, hola", ale i ze svého pána. Stačilo jen, aby kolem maléru byl někdo s medicínským vzděláním, např. ministr zdravotnictví.

Při největším průšvihu své politické kariéry „..kurva sem, kurva tam.." je jenom slabým čajíčkem rétorická exhibice přednášená cizím, nesrozumitelným jazykem před Valným shromážděním OSN.

Nepřejme nikomu nic zlého. To si postižení cukrovkou nezaslouží. Jsou nás mraky a dopřejme nám pochopení, pomoc a soucit. Toho se dožijeme, až dožijeme.
Doufejme v klidu a pokoji.
 

MUDr. Karel Protiva, Kladno

P.S. Mimochodem, Beujolais nouveau est arriveé.

 

(c) 2018 All Rights Reserved - hlavní stránka - přihlásit se - napište nám                 www.kan.cz nahoru
Právě připojeni - hostů: 55