• Klub angažovaných nestraníků     IČ: 00539996
  • kan@kan.cz

Perspektiva digitální klece

 

 

 Perspektiva „digitální klece“


„Stabilizátor“ Si má problém: Milošem Zemanem obdivovaná hlava čínských rudých stabilizátorů prezident Si Ťin- Pching má problém. Ten problém se jmenuje Hongkong. Tamní obyvatelé se i přes občas tvrdé zásahy nenechali odradit od stále sofistikovanějších protestů proti choutkám pevninské Číny husákovsky "znormalizovat" tamní poměry, Éra britské správy Hongkongu se až příliš vryla pod kůži tamních obyvatel a jejich dětí, než aby se nechali bez odporu jako ovce vmanipulovat do totalitního rudého režimu, kde přijdete o život, ani nemrknete. Tamní studenti zjevně dobře znají dnešní možnosti a rizika šmírovacího softwaru rudé moci, a proto se jejich odpor soustředil i na paralyzaci kamerového systému. Čína zjevně s brutálním potlačením hongkongského odporu vyčkává. A tak druhý Ťi an Men zatím visí ve vzduchu.

Ještě nedávno se leckomu mohlo zdát, že Rusko a Čína jsou baštami klidu proti údajně "rozpadajícím" se demokraciím. Poslední měsíce a týdny však ukazují, že celý svět je neklidný. V každé části jiným způsobem, ale neklidný. V době probíhající digitální revoluce hledají jednotlivé národy a společnosti novou stabilní polohu. Je zjevné, že každý národ má svůj styl, jak na digitální převrat reaguje a jak se s ním vyrovnává. V příštích možná 10-15 letech se bude rozhodovat, kdo, i když v jiné podobě, skončí uzavřen novou železnou oponou a kdo nikoli. Říkejme nové železné oponě XXI. století třeba "digitální klec" (termín jsem odnikud nepřevzal, nekrást prosím autorství 🧐). Putin, Si a řada dalších světových mocipánů se snaží digitální klec už budovat. I u nás má "režim digitální klece" nadšené přívržence. Stačí se podívat na Hrad i do podhradí. A při důkladném pohledu na českou politickou scénu byste to do některých ani neřekli.

Po únoru 1948 se tehdejší Československo ocitlo za železnou oponou. A to byla opona nějak vysoká (ale nesahala do nebe), nějaké kilometry dlouhá a pod elektrickým napětím. Následky byly fatální. Tedy jaksi dvourozměrná opona. Ještě fatálnější budou následky pro ty, kdo se ocitnou v digitální kleci. Přibyde třetí rozměr - data, nebo chcete-li velká data (Big Data). V horizontu několika málo let už budou algoritmy schopny během milisekund z mnoha dat zjistit a vyhodnotit nejen cokoli o vaší minulosti, ale predikovat i vaše chování do budoucnosti. Komunisté naštěstí takové možnosti neměli. Pokud by měli, kriminály by nestačily, oprátek by muselo být vyrobeno o několik řádů více a mnohem více by život každého byl nalajnován podle ideologie politbyra.

5. 8. 2019


L.F., KAN

 

Účty

Běžný účet číslo 2401210542 Fio banka; kód banky 2010

Transparentní účet pro přijímání darů číslo 50001968 Fio banka; kód 2010

Transparentní účet volby do Senátu 2018 číslo 2801470634 Fio banka; kód 2010

Transparentní účet pro volby do Evropského parlamentu 2019 číslo 2501562326 Fio banka; kód 2010

Napište nám

Copyright   ©   2020   All Rights Reserved   -   KLUB  ANGAŽOVANÝCH  NESTRANÍKŮ   -   www.kan.cz   -   HOME

Právě přítomno: 109 hostů a žádný člen