Pendreky a oheň

Vytisknout

 

 

Pendreky a oheň

aneb
Putin zachráncem za jakoukoliv cenu
 

Ještě nepřestaly bolet rány uštědřené moskevským demonstrantům, kteří požadovali nevídanou věc - moci do tamního zastupitelstva kandidovat jiní než předem vybraní kandidáti, a už čelí Rusko katastrofě nevídaných rozměrů - hoří Sibiř. Po nepochopitelné prodlevě Putin vyslal na pomoc armádu. Jenže mezitím už oheň zachvátil území o rozloze Belgie. V plamenech jsou 3 milióny hektarů lesa.

I z informačně nevlídného Ruska se dovídáme, že na hašení chybí technické i finanční prostředky a jak je v Rusku tradicí, bude se vyšetřovat. Mezitím ruští odborníci varují, že oheň bude mít klimatické dopady a že hrozí riziko vzplanutí tamních rašelinišť, čímž by oheň přečkal zimu a příští rok pokračoval v šíření zkázy.

V žádné vyspělé zemi jsme poslední dobou nezaznamenali, že by někdo tak otálel s bojem proti ohni. Někdy hasiči prohrávají, ale bojují od samého začátku. Ne tak v Rusku. Skutečná kvalita každé země se pozná, když přijde živelná, nebo jiná pohroma. Pozná se podle toho, jak rychle příslušné orgány zareagují, jaké má země technické a finanční zdroje na likvidaci katastrofy a jak je schopná postarat se o postižené.
Na sibiřském požáru se ukazuje, jak funguje, či nefunguje skutečné Rusko.

L.F., KAN